Prof-Zadeh-14.jpgوی در ۱۵بهمن ۱۲۹۹ خورشیدی در شهر باکو در جمهوری آذربایجان متولد شد. پدرش روزنامه ‌نگار و بازرگان، از اهالی اردبیل، اعزام شده از طرف دولت ایران و مادرش فانیا کوریمان پزشک کودکان یهودی روس بود. لطفی تحصیلات ابتدائی خود را در همین شهر و به زبان روسی آغاز نمود، والدین لطفی درپی قحطی و نایابی که پیامد سیاست‌های اشتراکی سازی استالین بود، ناچار به ترک باکو و مهاجرت به ایران شدند. وی در تهران در دبیرستان البرز (به نام پیشین مدرسه مسیونری پرسبیتری)و در دانشکده فنی دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد.

لطفی زاده در امتحانات دانشگاه تهران مقام دوم را کسب نمود در سال 1321 رشته مهندسی برق را در این دانشگاه با موفقیت به پایان رساند و در طی جنگ دوم جهانی به ایالات متحده مهاجرت نمود. در مؤسسه فناوری ماساچوست MIT ادامه تحصیل داد و در سال 1325درجه کارشناسی ارشد در مهندسی برق را دریافت نمود. به دلیل اقامت والدینش در نیویورک سیتی از دانشگاه کلمبیا تقاضای پذیرش کرد و در مقطع PHD با یک منصب تدریس پذیرفته شد. در سال 1328 فارغ التحصیل و سال بعد استادیار همان دانشگاه شد.


وی در سال 1329 مقاله ای با عنوان " ماشین های هوشمند ، زمینه ای جدید در مهندسی الکترونیک " را در دانشگاه کلمبیا منتشر کرد ، نکته ی جالب این است که انتشار این مقاله شش سال قبل از مطرح شدن عناوینی همچون "هوش مصنوعی (AI) " بوده است !

وی در دانشگاه کلمبیا با تدریس در زمینه " تئوری سیستم‌ها " کارش را آغاز کرد. سپس به تدریس در چند دانشگاه معتبر آمریکا پرداخت. در سال 1338 به برکلی رفت تا به تدریس الکتروتکنیک بپردازد. از سال 1342 ابتدا در رشته الکتروتکنیک و پس از آن در رشته علوم کامپیوترکرسی استادی گرفت.

درراه معرفی و توسعه ی " منطق فازی " تئوری پروفسور لطفی زاده با انتقادات شدید و بعضاً غیر دوستانه ی دانشمندان هم دوره و حتی شاگردان خود وی روبرو شد .

Prof-Zadeh-12.jpg

پروفسور لطفی زاده دارای بیست و پنج دکترای افتخاری از دانشگاه‌های معتبر دنیاست، بیش از دویست مقاله علمی را به تنهایی در کارنامه علمی خود دارد و در هیأت تحریریه پنجاه مجله علمی دنیا مقام «مشاور» را داراست. وی یکی از پژوهشگرانی است که دارای بیشترین یادکرد (Highly-Cited) در مقالات علمی دنیا می‌باشد. با توجه به نقش منطق فازی در پیشرفت‌های نظری و عملی علم، نام پروفسور زاده در کنار فیلسوفان تاریخ علم ازجمله ارسطو (بنیانگذار منطق صفر و یک) و افلاطون ثبت شده‌است.

پروفسور زاده

 

ذکر می شود که پروفسور زاده فوراً ناسیونالیسم را رد می کند، و بر این اصرار می روزد که مسائل خیلی عمیقتری در زندگی وجود دارد، و از او نقل شده که: مسئله این نیست که من آمریکایی، روس، ایرانی، آذربایجانی یا هر چیز دیگری هستم. همه این مردم و فرهنگها به من شکل داده‌اند و من با همه آنها کاملاً راحتم. او در همان مصاحبه ذکر می کند: لجاجت و سرسختی، نترسیدن از درگیر مجادله شدن، این تا حد زیادی سنت ترکی است. این بخشی از شخصیت من هم هست، من می توانم خیلی کله شق باشم. این احتمالاً برای توسعه منطق فازی مفید بوده است. او خود را چون یک مهندس برق آمریکایی، با جهتگیری ریاضیاتی، با تبار ایرانی، متولد روسیه  وصف می کند.

 

zadeh-float2.jpg

 او با فی زاده ازدواج کرده و یک دختر بنام استلا و یک پسر بنام نورمن زاده دارد. وی در سال 1388 موفق به اخذ نشان افتخار بنجامین فرانکلین گردید. پروفسور لطفی زاده به طور رسمی از سال 1370 بازنشسته شده‌است، وی مقیم سانفرانسیسکو است و در آنجا به پروفسور «زاده» مشهور است. پروفسور لطفی زاده به هنگام فراغت به سرگرمی محبوبش عکاسی می‌پردازد. او عاشق عکاسی است و تاکنون شخصیت‌های معروفی همچون رؤسای جمهور آمریکا، ترومن و نیکسون، رو به دوربین وی لبخند زده‌اند. سرگرمی دیگر پروفسور لطفی زاده HI FI است. او در اتاق نشیمن خود بیست و هشت بلندگوی حساس تعبیه نموده تا به موسیقی کلاسیک با کیفیت بالا گوش کند.


پروفسور زاده


پرفسور لطفي زاده مشاغل علمي افتخاري متعددي را قبول کرده است که از ميان آنها ميتوان به موارد زير اشاره نمود: 
استاد افتخاري رشته مهندسي برق دانشگاه پلي تکنيک ماساچوست MIT در سال 1347. 
دانشمند و محقق ممتاز آزمايشگاه تحقيقاتي شرکت IBM در کاليفرنيا در سالهاي 1347، 1356 و 1352.
دانشمند مدعو در مرکز مطالعات زبان و اطلاعات دانشگاه استنفورد کاليفرنيا در فاصله سالهاي 1357-1367. 
در سال 1338، پرفسور لطفي زاده کار تمام وقت خود را با سمت استادي در دانشکده مهندسي برق دانشگاه کاليفرنيا در برکلي شروع کرد. در فاصله سالهاي 1342ـ1347، وي رياست دانشکده مهندسي برق دانشگاه کاليفرنيا در برکلي را عهده دار بود. اگر چه پرفسور لطفي زاده در سال 1370 بازنشسته شد، ولي همچنان فعاليتهاي علمي ايشان در دانشگاه کاليفرنيا ادامه دارد و به صورت مستمر در کنفرانسها، سمينارها در شهرهاي مختلف جهان شرکت کرده و سخنراني ميکنند (پروفسور زاده در 2 اکتبر 1381 در جمع کانون مهندسين تورنتو هم شرکت و سخنراني کردند). در حال حاضر پرفسور لطفي زاده به عنوان استاد ممتاز مهندسي برق، مديريت مرکز نرم افزار کامپيوتري دانشگاه برکلي را عهده دار است. اين مرکز بيش از 2000 نفر عضو دارد و 100 موسسه علمي به آن وابسته هستند.

 

Prof-Zadeh-03.jpg

پروفسور دیدگاه خود را در باره زندگی و کارش اینگونه بیان میکند : " فرمول مشخصی برای موفقیت وجود ندارد ، اما مواد لازم شامل توانایی ، اراده و شانس است "

 تئوری منطق فازی در یک نگاه

بر خلاف آموزش سنتی در ریاضی، او منطق انسانی و زبان طبیعت را وارد ریاضی کرد. شاید بتوان با دو رنگ سیاه وسفید مثال بهتری ارائه داد. اگر در ریاضی، دو رنگ سیاه و سفید را صفر و یک تصور کنیم، منطق ریاضی، طیفی به جز این دو رنگ سفید و سیاه نمی بیند و نمی شناسد. ولی در مجموعه های نامعین منطق فازی، بین سیاه و سفیدمجموعه ای از طیف های خاکستری هم لحاظ می شود و به این طریق فصل مشترک ساده ای بین انسان و کامپیوتر بوجود می آید.این منطق حدود چهل سال پیش در آمریکا توسط لطفی زاده پایه ریزی شد. و برای اولین بار در سال 1353 در اروپا برای تنظیم دستگاه تولید بخار، در یک نیروگاه کاربرد عملی پیدا کرد. با پیشرفت چشمگیر ژاپن در عرصه وسایل الکترونیکی، در سال 1369 کلمه " فازی" در آن کشور به عنوان      " کلمه سال" شناخته شد .

عطر و ادکلن